KKK – Korduma kippuvad küsimused

 •  Milline robotniiduk sobiks minu aiaga kõige paremini?

Esmane kriteerium robotniiduki valimisel on ligikaudne niidetava pinna suurus. Näiteks kui niidetavat pinda on 1200 m2, siis tuleks vastavalt sellele selekteerida mudelid mis võimaldavad sellist pinda hallata. Alati on mõistlik jätta väike võimsuse varu, nii koormab masin maapinda vähem ja pikeneb akude eluiga. Kõige väiksem mudel sobib kuni 250 m2 murupinna hooldamiseks, kui see masin paigaldada eelpool mainitud näitealale, kus tegelik niidupind on 1200 m2, ei suuda masin kogu vajaliku pinda ühtlaselt hallata, murule tekivad triibud ja tulemus pole kindlasti soovitule vastav.

 •  Kui niidupind teada ja esmane selekteerimine tehtud, siis milliseid parameetreid edasi jälgida?

Lihtsustatult jagaksime edasised kriteeriumid nelja rühma:

 1. Kallakud niidetaval pinnal – Võimsamad mudelid suudavad edukalt toimetada kuni 45%-l kallakul. Tasub jälgida nende olemasolu enda aias – masin käitub kallakul üldiselt nii, et kui see on masina jaoks liiga järsk, hakkab masin kurvi võtma ja keerab kallaku suhtes tagasi nö lamedale pinnale, sellest tulenevalt ei pruugi liiga väikese ronimisvõimsusega mudel edukalt kallaku nõlva niita ja tulemus ei ole ootuspärane.
 2. Kitsad koridorid – vastava programmiga mudelid suudavad tuvastada iseseisvalt kitsaid koridore ja läbida isegi kuni 60cm laiuse käigu.
 3. Ohutus – Selle punkti all käsitleme roboti ohtlikumat komponenti – tera. Kuigi täna on kõik robotid vägagi turvalised, varustatud iseseiskuva teramootoriga juhuks kui keegi peaks masinat tõstma, kallutama või muul moel tööprotsessi sekkuma. Siiski pööraksime tähelepanu tera iseloomule. Pigem on see aktuaalne peredele, kel väikesed lapsed ja koduloomad aias toimetamas ning võib ununenda laokile ka erinevaid mänguasju, sel juhul soovitaksime pigem mudeleid lendteradega – teevad vähem kahju kokkupuutel võõrkehaga ja tera ummistusoht on väiksem. Jäik tera seevastu on oluliselt pikema elueaga, ega vaja nii tihedat vahetust kui lendtera.
 4. Jälgitavus – Vastavad mudelid on varustatud standardis või võimaldavad lisavarustusena paigaldada ühendusmooduleid. See annab omanikule võimaluse juhtida oma robotniidukit läbi telefoniäpi ning enamus juhtudel on tegu ka nö vargusvastase kaitsega, mis teavitab omanikku, kui robotniiduk ei asu enam enda alal, saates kordinaate enda asukohast. Samuti saab omanik jälgida reaalajas masina liikumistrajektoori. Seda kriteeriumit liigitaksime pigem mugavus- ja turvalisus omadusena, mis kindlasti ei mõjuta otseselt niidukvaliteeti.
 • Kuidas robotniiduk toimib – milline on tööpõhimõte?

Robotniiduk niidab ebakorrapärase mustri järgi. Nii jääb murupinnale võimalikult vähe rattajälgi ja tulemuseks on ühtlane vaibataoline muruplats. Robotniiduk niidab ja laeb end vaheldumisi, niiduaja pikkus sõltub suuresti mudeli ja akude eripärast. Kui masina aku hakkab tühjenema, otsib see ise kodutee ja laadimisjaama ning peale akude laadimist jätkab oma tavapärast tööd. Robotniiduk on mõeldud niitma pidevalt, lõigates muruliblet millimeetri haaval, jättes lõigatud muru maha väetiseks, mille tulemusena muutub murupind oluliselt tihedamaks. Kokkuvõtvalt võibki öelda, et robotniiduk on mõeldud HOOLDAMA Teie murupinda, ega lasegi sellel suureks kasvada, nii jääb omanikul aega tegeleda millegi meelepärasemaga, sõltumata sellest kas viibitakse kodus või eemal.

 • Kuidas robotniidukit paigaldada?

Lihtsaim viis on paluda RUUDI spetsialiste seda tööd Teie eest tegema. Robotniiduki paigaldus eeldab kaabli vedamist, mida RUUDI spetsialistid teevad selleks ettenähtud masinaga, mis võimaldab kaabli koheselt maa alla paigaldada – nii on vigastusoht kaablile väiksem ja visuaalselt kindlasti ilusam. Kui soovite ise masinat seadistada, siis järgige kasutusjuhendi juhiseid ning samuti leiate siitsamast “Abimehe” sektsioonist õpetlikke videoid. Õige paigaldus säästab masinat ning ei lase masinal tungida mittesoovitud alale (lillepeenrad, naabri aed jne)

 • Kas robotniiduk on lastele ja koduloomadele ohutu?

 Peamist ohtu võib masina juures kujutada selle lõiketera, millest tegime põgusalt juttu ka 2. punkti juures. Sisseehitatud ohutusfunktsioon katkestab tera töö automaatselt, kui niiduk üles tõstetakse või kummuli pööratakse. Kaugus väliskorpuse ja lõiketera otsa vahel on samuti piisavalt suur, et vältida käte või jalgade juhuslikku kokkupuudet teradega. Sellele vaatamata soovitatakse laste mänguajaks masin välja lülitada. Kui niiduk lemmikloomale või mistahes muule objektile otsa sõidab, aktiveeruvad põrkeandurid, mille tulemusena masin muudab oma trajektoori – kontakt on väga õrn ega põhjusta tõenäoliselt vigastusi.

 • Kas robotniiduk vajab kõrvale ka nö “tavalist” muruniidukit?

Ei vaja – robotniiduk pääseb enamasti samadesse kohtadesse kuhu ka senine tavaline muruniiduk pääses. Ideaalse tulemuse saavutamiseks soovitame kasutada aia – ja peenraäärte hooldamiseks akutoitel murutrimmerit.

 • Kas robotniiduk tekitab müra?

Ei – Robotniidukite müratase on väga madal, keskmiselt 60 dB (A) juures, sõltuvalt mudelist. Robotniiduki võite rahulikult jätta niitma ka ööseks, ilma et see Teid või Teie naabreid häiriks.

 • Kui suured on robotniiduki ülalpidamiskulud?

Kogemuslikult on robotniiduki keskmine elektrikulu ühel niiduhooajal 3€ – 15€, sõltuvalt mudelist ja muruplatsi suurusest. Lendteradega mudelite puhul lisandub ka terakulu, mis jääb orienteeruvalt vahemikku 5€-15€. See on kindlasti oluliselt väiksem kui mistahes bensiinimootoriga muruniiduki ülalpidamiskulud.

 • Kas robotniiduk kardab vihma ja äikest?

Enamus robotniidukeid on loodud töötama iga ilmaga, seega vihm siinkohal probleemiks kindlasti ei ole. Osad mudelid on varustatud spetsiaalsete vihmaanduritega, mis vihmase ilmaga aktiveeruvad ja annavad robotile käsu laadimisjaama nö “ootele” minna. Pigem soovitame masinal toimetada oma tavapärases rütmis, nii on pind pidevalt ühtlaselt hooldatud. Äiksega on teema teine ja kindlasti karmim.  Siinkohal ei ole robotniiduk kaitstud (samuti nagu võib äike kahjustada meie külmkappi või televiisorit) ja vigastusoht on sedavõrra suurem, et ülepinge võib kanduda edasi ka maapinnal oleva kaabli kaudu. Meie soovitus on – Kui olete teadlik saabuvast äikesest, lülitage masin pealülitist välja ning tõmmake laadimisjaam vooluvõrgust välja. Teine soovitus meelerahu säilitamiseks on vaadata üle oma kodukindlustuse pakkuja tingimused ja vajadusel informeerida neid robotniiduki olemasolust ja liita see Teie teiste koduseadmete hulka.

 • Kas robotniidukeid varastatakse palju ja on seda kerge teha?

Robotniidukeid varastatakse väga vähe. Viimastel aastatel on üksikud juhtumid meieni jõudnud, kus varastatud on nö uued ja veel turule mittejõudnud masinad. Kasutatud robotniidukite järelturg ei ole täna veel kuigi aktiivne, seetõttu on seda varastel üsna raske realiseerida. Samuti ei piisa ainult masinast, vaja läheb ka laadimisalust ja PIN koodi, et masin uuesti tööle saada. Täna on PIN koodi muukimine üpris keeruline tegevus ning igal tootjal on oma algorütmid nende taastamiseks. Ühtlasi saab PIN koode taastada vaid selleks volitatud isikud, seetõttu on kogu järelteeninduse võrgustik väga ühtehoidev ja illegaalseid tegevusi välistav. Robotniidukid on varustatud ka alarmiga, mis annab märku kõrvalisest tegevusest, muutes varaste elu veelgi keerulisemaks. Osad mudelid omavad või võimaldavad paigaldada spetsiaalseid mooduleid, mida saab ühildada kasutaja nutiseadmega ning mis annavad kasutajale märku võimalikust vargusest (masin väljaspool tööpiirkonda).

 • Kuidas mõjub robotniiduk samblale?

Pidev niitmine mõjub muru kasvule väga hästi ning selle tulemusena sammal järk-järgult kaob teie murult.

 • Mul on palju mutte ja mutihunnikuid – kuidas see mõjutab robotniidukit?

Esialgu tuleks jälgida, et robotniiduk mätastesse kinni ei jääks, vajadusel mutihunnikud rehaga laiali lükata. Peale mõnda aega robotniiduki tööd on kliendid täheldanud, et mutihunnikuid jääb järjest vähemaks ning neid tekib pigem väljaspool piirdekaabli ala – võib teha teatud järeldusi, et mutte häirib kas masina müra (niitmissagedus on tihedam kui varem) või piirdekaablis liikuv nõrkvool. Teadusliku alust sellel täna pole, kuid tagasiside vormis on robotniidukil positiivne mõju muttide ja mutihunnikute levimise vähenemisele.

 • Kui pikk on robotniiduki aku eluiga?

Robotniiduk aku eluiga sõltub suuresti pindalast ja niidukile seatud tööajast. Siinkohal on oluline katsetada, milline on Teie masina ja niidupinna jaoks nö “kuldne kesktee”. See tähendab, et masin niidaks piisavalt, et niidutulemus oleks ühtlane, kuid samas ei teeks väga palju üleliigset (tühja) tööd. Näiteks on mõistlik kuival aastaajal seadistada masina tööaega vähemaks, kuna muru kasv on sel perioodil samuti üsna aeglane. Kogemuslikult kestavad robotniidukite akud keskmiselt 2-4 hooaega, sõltuvalt siis niitmisajast ja laadimistsüklite arvust.

 • Kui pikk on robotniiduki tera eluiga?

Sõltuvalt tera iseloomust: Lendteradega mudelite tera eluiga on keskmiselt 1-2 kuud. Siinkohal tasuks meeles pidada alustõde – mida teravam tera, seda ilusam niidutulemus. Kindlasti mõjutavad tera eluiga muude objektidega pidev kokkupuude, näiteks puuoksad, käbid jms. Jäiga teraga mudelite tera eluiga võib olla isegi 1-2 hooaega.

 • Kui tihti tuleks robotniidukit hooldada ja mida teha masinaga hooaja lõpus?

Robotniidukit on mõistlik hooldada iga-aastaselt peale niiduhooaja lõppu. Samuti on paljude mudelite puhul korrapäraselt hooldamine eelduseks pikendatud garantiile. Hoolduse käigus Teie masin puhastatakse põhjalikult, ka sealt, kuhu Te ise ei pääse. Kusjuures üldist puhastust (harja või suruõhuga) tuleks aeg-ajalt teostada ka ise, meie soovitusel vähemalt korra kahe nädala tagant. Samuti uuenevad masinatel tarkvarad, mis samuti hoolduse käigus uuendatakse. Masin kontrollitakse ja tagatakse selle maksimaalne valmisolek kevadeks. Enne talvist hoiustamist on mõistlik hooldus ära teha, võtta üles laadimisjaam ning isoleerida juhtmeotsad. Kindlasti ei pea selle kõigega ise tegelema. Täna pakuvad paljud esindused nö robotniiduki täisteenust, mis hõlmab endas masina transporti, hooldust ja talvist hoiustamist – Kui soovid sinagi, võta ühendust Ruudi meeskonnaga.

VIDEOD

ROBOTNIIDUKI TUTVUSTUS

ROBOTNIIDUKI PIIRDEKAABLI PAIGALDAMINE

ROBOTNIIDUKI JUHTKAABLI PAIGALDAMINE

ROBOTNIIDUKI LAADIMISJAAMA ÜHENDAMINE

ROBOTNIIDUKI SEKUNDAARSETE ALADE SEADISTAMINE